8. Součásti OS a jejich funkce

13. května 2009 v 15:19 |  PC
Operační systémy a jejich funkce

Operační systém je sada programů (software) sloužících především k tomu, aby byl programům zpřístupněn hardware počítače a aby vytvářel potřebné prostředí pro chod aplikací.(OS je soubor systémových programů, které uživateli umožňují spouštět aplikační programy) Operační systém patří mezi tzv. systémový software. Mezi jeho základní funkce patří rozdělení systémových prostředků aplikacím. Systémovými prostředky je míněn nejen hardware (operační paměť, disk, periferní zařízení), ale také strojový čas a přístup ke komunikačním tokům, dále pak systémové prostředky nehmotné povahy (například sada fontů).=> je to rozhraní, jehož prostřednictvím uživatel komunikuje s hw.
Rozdělení:
počet úloh: jednoúlohové, multitaskové
počet uživatelů: jednouživatelské, víceuživatelské
účel použití: univerzální, RT-systémy, databázové systémy, síťové
Operační systém zpřístupňuje různé verze hardware od různých výrobců tak, aby byl pro program přístup k funkcím hardware stejný. Aplikace například vyvolá funkci pro vykreslení písmena na monitoru. Operační systém zařídí, aby se na displeji objevilo stejné písmeno, i když u různých grafických karet různých výrobců se toto písmeno může vykreslovat různým způsobem. Když se na trhu objeví nová grafická karta, není nutné měnit (upgradovat) všechny aplikace vykreslující písmena na obrazovku, stačí nahrát příslušné ovladače do operačního systému.
Operační systém dále umožňuje chod více aplikací současně, rozděluje jim strojový čas, izoluje aplikace navzájem od sebe a umožňuje jim vzájemnou komunikaci. Aplikace má tedy ke svému chodu pouze prostor vymezený operačním systémem, pokud se tento prostor pokusí překročit, tak nedojde ke zhroucení počítače, ale pouze ke zhroucení aplikace samotné.

Osobní počítače mají operační systém rozdělen do dvou částí:
BIOS - je naprogramován v paměti ROM nebo nahrán v paměti (E)EPROM (tzv. FlashBIOS) jako firmware a slouží k tomu, aby počítač po zapnutí provedl inicializaci periférií a zavedl operační systém.
Vlastní operační systém, který je BIOSem nahrán z diskety, pevného disku nebo jiného média. U některých menších počítačů býval i tento systém zabudován jako firmware (např. KickROM u Amigy).

Úkolem operačního systému je poskytovat programátorům aplikací jednotný přístup zejména k datům na disku, k síti a vstupním a výstupním zařízením (klávesnici, myši (polohovací zařízení), joysticku, grafické kartě, tiskárně ap.). Moderní operační systémy umožňují multitasking (současný běh více programů) a obsahují velmi vyvinutou a konfigurovatelnou podporu ostatních programů a mají složitější strukturu.

Základní struktura operačního systému
- řízení procesů a přidělování prostředků (přidělování paměti, semafory, roury - viz - meziprocesová komunikace)
- správa souborového systému (jeden nebo většinou více typů)
- správa paměťových datových médií
- správa textových a grafických rozhraní
- interakce s uživatelem (textová, grafická)
- správa síťových rozhraní
- správa vstupně výstupních rozhraní (USB, RS-232,…)
- správa multimediálních rozhraní (zvuková karta, …)
- správa ovladačů zařízení (angl. device drivers)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama