9. Srovnání OS Windows a Linux. Ovládání OS Linux

13. května 2009 v 15:18 |  PC
Windows vs Linux

Co mně, jako uživateli nabízí Windows?

Systém, který používá cca 98% všech ostatních uživatelů, systém který je plný děr a nedodělků, systém, který je rozežraný na paměť, systém, který sice instaluji jen půl hodiny, ale další 2 dny jej záplatuji, aktualizuji a nesmyslně aktivuji, systém který si musím zaplatit.

Co mně, jako uživateli nabízí Linux?

Stabilní systém, vyvíjený v prvé řadě pro potřeby uživatelů, ne pro potřeby autorských svazů, vytřískání peněz atd. Systém, který je bezplatný, za 40 minut je nainstalovaný, připravený k okamžitému použití, se spoustou kvalitních aplikací. Systém efektivně hospodařící s pamětí, respektující specifikace hardwaru, optimalizovaný pro výkon, v případě GUI (grafického uživatelského rozhranní) pak systém objektivně hezčí, líbivější. Systém relativně bezpečný a hlavně takřka dokonale blbuvzdorný. Pokud uživatel nemá právo root, nepodělá (ve smyslu nepokazí) v systému jako takovém vůbec nic.

Zní to dobře, že? A hádejte, který systém jsem si, opět jako uživatel zvolil? Ano, překvapivě jsou to Windows :-)

Windows?! OMG! Proč?
Čtěte dál.

Stabilita systému.
Ta je diskutabilní. Windows XP se servis packem 1 nebo 2, jsou na běžném hardwaru stabilní. Stejně jako Linux. Občas někde něco spadne, to se stává. Kdo tvrdí, že v Linuxu ne, ten s ním pořádně nedělal.

Bezpečnost

Že je Linux bezpečnější? Ano i ne.

Ano,

protože jej používá minimum uživatelů (cca 1,5%, včetně serverových stanic), tudíž se "nevyplatí" psát pro Linux viry, červi a další svinstva, existuje mnoho distribucí, které jsou poměrně zásadně odlišné, proto třeba vir úspěšně napadne Ubuntu, ale vyláme si zuby na Suse a naopak samozřejmě :-)

Ne,

protože i Linuxy obecně jsou děravé systémy (ostatně jako všechny). Při surfování po netu jsem se dostal na jeden ne-zas-až-tak-moc-legální server, kde si hackeři vedli svoje statistiky… Hádejte, který systém měl 97% všech úspěšných útoků? Ano Linux (netříděno dle distribucí). Nepopírám - je to dáno tím, že většina serverů prostě běží na Linuxu. Ale je z toho jasně patrné, že prostě není nijak velký problém hacknout PC i s tímto operačním systémem.

Zastávám názor, opět na základě vlastní zkušenosti, že kvalitní SW + HW firewall + kvalitní antivir a anti spyware jsou dostatečnou zárukou pro bezpečnost PC. Pokud i přes toto kvarteto něco projde, a jako že se mi to stalo za poslední 4 roky jen 1x, pak je pravděpodobně celkem jedno, co používáte za systém.
Aplikace
Pod Linuxem nerozjedu bez nějakých harakiri postupů (kopírování a přepisování částí windowsovský registrů apod.) stabilně Photoshop (tři poslední nejnovější verze, tj cca 6 let vývoje). Pro mě jako příležitostného grafika problém. Zásadní problém. Mám k dispozici sice celou řadu efektivních, mnohdy i objektivně lepších alternativních programů, ale ne vždy je to to pravé ořechové. Konkrétně Photoshop vs. GIMP 2.0: Dělal jsem v obou a srovnávat je, je jako srovnávat Mercedes s Trabantem: Oboje jsou to auta, oboje z Německa, oboje mají 4 kola a 1 volant, oboje vás odvezou na místo. Rozdíl je v tom, jak se svezete… Práce v GIMPu i PS jsou takřka stejné výsledkem, ale diametrálně odlišné postupem, kterým k němu dojdete.

Kancelářské aplikace - mám ověřeno z vlastní zkušenosti, že i ony pověstné OpenOffice aplikace, byť se na první, druhý i třetí pohled tváří kompatibilně s MS Office, vždycky kompatibilní nejsou, hlavně pak při použití pokročilejších funkcí, než je jen prosté formátování textu, dělají chyby, v dokumentech dochází ke změně formátování, logických oddílů, ztrácí se text… což je většinou problém, který pocítíte třeba (jako já) v zaměstnání, kdy si domů donesete kus Word dokumentu, doma napíšete další kus dokumentu ve vašem oblíbeném Writeru, uložíte, otevřete v práci ve Wordu a nestačíte se divit... a nezapomínejme, že Word používá těch cca 98% ostatních uživatelů.

Systém práce
. Diametrálně odlišný. Příklad. Windows chápe zařízení jako součást počítače, komponenty. Linux chápe zařízení jako připojitelné složky, nebo chcete-li adresáře. Mountování jednotek pod Linuxem mě osobně přivádí k šílenství, připojovat a odpojovat vše ručně (vím, že některé distribuce mountují i automaticky) mě neskonale irituje. Dělám cca 13 let pod Widlema, jsem na ně zvyklý, a tak je mi tento systém práce dokonale proti srsti. Navíc, cokoliv chci nastavit, začne mě neskonale prudit systém s výzvou zadání hesla root. (vím, že je to v konečném důsledku ku prospěchu, ale stejně mě to irituje) atd.
Práce se systémovými prostředky?
Tam to vyjde cca nastejno. Byť jsou Linuxy obecně méně paměťově náročné, při dnešních standardních až podřadných 512 MB RAM paměti, není pro mě jako uživatele rozdíl nijak zásadní. To naženu raději výkon používáním alternativních, méně náročnějších aplikací (které jsou standardně součástí Linuxu :-), ale o nich příště.

Pod Linuxem nejsou hry

Už slyším ty hlasy: Co je to za kreténa, vždyť pod Linuxem je spousta her… ano, je ale rozhodně ne mainstream, ne nejmodernější herní novinky. Vím, že si můžu spustit Wine, vím, že můžu spustit VMR virtual mashine a obejít tím tento problém… ale PROČ bych to měl dělat tak složitě? Když pod Widlema nemusím?

Životní cyklus systému
XPčka jedou už tuším 6 rokem, a pořád jsou a výhledově ještě nějaký ten pátek budou podporovány. U linuxovských distribucí platí, že co rok to nová verze, případně se střídají v různě dlouhých časových intervalech stable a unstable verze. Pro někoho plus, díky němuž má pořád maximálně aktuální systém, já však toto vnímám jako omezení. Přeinstalovávat co rok celý systém, případně kompilovat jádra a další šílenosti… Doma mi jedou Widle už třetím rokem a ač je to vzhledem k pověsti Mrkvosoftích systémů proti všem zákonům logiky, nezpozoroval jsem žádné zpomalení, nestabilitu ani nic podobného a to běžím na předpotopní kalkulačce Duron 700MHz, 384 MB RAM a Ati Radeon 9000. K mojí plné spokojenosti.
Cena
Linux je zadarmo, Windows se platí. Ano, to by mohl být velice silný argument… Ale…

Počítejme … Nové, multimediální PC cca 30000,- (ponechme stranou kancelářské plečky s integrovaným kdečím, a uvažujme multimediální/herní PC). Cena Windows XP Home OEM? Do 2000,-Kč, často je navíc nové PC dodáváno s operačním systémem a uživatel ho má takříkajíc "v ceně".

Co tím chci říct? Že ve srovnání s cenami hardware nebo i software stojí originální systém pakatel. Paradoxem je, že 1600,-Kč za novou hru je hráč ochoten zaplatit celkem bez rozpaků, ovšem za systém, pod kterým mu dotyčná hra běží, už nikoliv.

Pro všechny fanatiky a zapřísáhlé odpůrce Windows a firmy Microsoft: Budete se divit, ale NE, opravdu mi za tento můj článek nikdo z Microsoftu nezaplatil. (Kdyby to náhodou někdo z nich četl, hoši… pamatujte na mě :-) ) Tento článek vystihuje MOJE osobní zkušenosti a postřehy, reflektuje MOJE osobní požadavky a preference na systém, MOJE uživatelské potřeby. Mně jakožto uživateli vyhovuje MS Windows, mám originální systém a jsem s ním, i přes všechny jeho objektivní zápory, spokojen. Stejně tak, pokud mi někdy v budoucnu nabídne nějaká linuxovská distribuce stejný nebo vyšší uživatelský komfort, stejné rozhraní, stejný systém práce … nemám problém přejít pod Linux.

Pro mě jako uživatele, znamená momentálně přechod na Linux víc problémů a omezení (systém práce, nekompatibilita s windows, chybějící adekvátní aplikace, případně rovnou porty originálních aplikací …), než jsem ochoten akceptovat, vzhledem k jeho pro mě potenciálně užitné hodnotě.

Opakuji ještě jednou nakonec. Tohle je pohled mě, jako uživatele, soukromé osoby. Nepopírám, oba systémy mají něco do sebe. Já se vzhledem k výše uvedenému rozhodl pro ten více komerční. Prosím, případnou konstruktivní diskuzi, žádný flame v komentech. Děkuji.

Btw. V práci přecházíme komplet celá firma kvůli ceně licencí na Linux, takže se k tomuto témátku určitě ještě vrátím ;)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama